Chantal (40): Senioren die blikjes en flesjes uit de container vissen irriteren me

Hoi, ik ben Chantal, veertig lentes jong, wonend in Amsterdam. Dagelijks maak ik een ommetje door mijn buurt, en ik zie niet alleen mensen zonder huis, maar ook keurige senioren met grijze haren die in vuilnisbakken wroeten.

Ze halen er lege blikjes en flesjes uit, alsof ze naar goud speuren. Ik begrijp het als je op straat leeft, maar sommige van die ouderen zien eruit alsof ze net uit een nette woning stappen.

Is die vijftien cent echt nodig?

Ik vraag me af: hebben ze het financieel zo moeilijk dat die vijftien cent aan statiegeld een groot verschil maakt? Of is het een vreemde nieuwe hobby om vuilnisbakken leeg te halen?

We hebben het altijd over met waardigheid ouder worden, maar er is weinig nobels te bekennen wanneer je tussen oude pizza dozen en hondenuitwerpselen rommelt, enkel om een lege colafles te bemachtigen.

De stad ziet er niet beter uit

Amsterdam is al een chaos met toeristen, fietsers en scooters die overal tussendoor scheuren. En nu zijn er ook nog eens senioren die midden op de stoep hun schatten uit vuilnisbakken vissen.

En ja, ik begrijp dat sommigen dat ‘duurzaam’ noemen. Maar geloof me, als je plastic flessen tussen etensresten vandaan haalt, heeft dat niets te maken met milieubewustzijn; dat is louter smerig en asociaal.

Er is altijd werk te vinden

Ik snap dat niet iedereen op die leeftijd nog fulltime wil gaan werken. Maar als je je verveelt of wat extra’s wilt verdienen, waarom dan niet gewoon een bijbaantje zoeken? Supermarkten zoeken continu naar personeel.

Er zijn zoveel mogelijkheden: oppasdiensten, hond uitlaten, achter de kassa staan. Al deze opties zijn veel schoner dan met je hoofd in een container staan.

Verschil met zwervers

Bij zwervers heb ik wel begrip. Ze leven van dag tot dag en moeten elke cent binnenhalen die ze kunnen krijgen. Maar bij gezonde, verzorgde senioren vraag ik me af: waarom doen jullie jezelf, en ons, dit aan?

Het lijkt bijna onrechtvaardig. Het statiegeldsysteem is bedoeld om recycling te stimuleren, niet om een wedstrijd te maken van het verzamelen van lege Red Bull-blikjes door senioren.

Statiegeldjacht als stadsport

Sommige mensen maken er bijna een competitie van. Ze fietsen met zakken vol flesjes en scannen elk parkbankje met hun ogen. Het lijkt wel of ze Pokémon proberen te vangen, maar dan met halflege flessen van Spa.

Misschien vinden sommige mensen het grappig of aandoenlijk. Ik vind het eerder triest en irritant, vooral wanneer ze vuilnisbakken overhoop halen en de troep laten liggen.

Het mag wel eens stoppen

Ik zou willen dat we stoppen met deze normalisatie. Vuilnisbakken zijn geen openbare grabbeltonnen. Als je fit genoeg bent om met je fiets door de stad te crossen voor vijftien cent, ben je ook fit genoeg om te werken.

En ja, dat klinkt misschien bot, maar we moeten niet alles maar blijven goedpraten. Soms is gedrag simpelweg beschamend, en dat mag je best benoemen zonder meteen hardvochtig genoemd te worden.

Wat vind jij?

Hoe kijk jij ernaar? Is het slim en milieubewust van senioren om voor vijftien cent door vuilnis te graven? Of, net als ik denk, een trieste gewoonte die de stad geen goed doet?

Scroll naar boven